marzec 2024
Wielkanoc 2024
XIX Olimpiada Matematyczna Juniorów 2023/24
marzec 2024
Uczeń Piotr Dybich został laureatem I stopnia Olimpiady Matematycznej Juniorów 2023/24, której finał odbył się w dniach 16 i 17 marca 2024r. w Warszawie.
Zawody Olimpiady Matematycznej Juniorów były trójstopniowe. Zakres wiedzy wymaganej na poszczególnych etapach określał program merytoryczny. Zadania konkursowe były nieszablonowe; wymagające od uczestników umiejętności rozumowania i przedstawiania poprawnej argumentacji.
W eliminacjach szkolnych wzięło udział pięciu uczniów naszej szkoły.
Do II etapu OMJ zakwalifikowali się uczniowie Piotr Dybich z kl.VIII i Adam Tomaka z kl.VI.
W finale konkursu wziął udział Piotr Dybich uzyskując tytuł laureata I stopnia tej olimpiady. W związku z tym Piotr będzie reprezentował Polskę na XII Czesko- Polsko – Słowackich Zawodach Matematycznych Juniorów (Karlov pod Pradědem – Czechy), został również zaproszony na Obóz Naukowy Olimpiady Matematycznej Juniorów - poziom OM.
Serdecznie gratulujemy Piotrowi i życzymy dalszych sukcesów!
I miejsce w Maratonie Informatyczno – Matematycznym.
marzec 2024
14 marca odbyła się druga edycja Maratonu Informatyczno – Matematycznego organizowanego przez Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie. Uczniowie naszej szkoły Piotr Dybich z kl.VIII i Adam Tomaka z kl.VI zdobyli I miejsce w tym konkursie, pokonując 8 drużyn z innych szkół podstawowych.
Serdecznie gratulujemy Piotrowi i Adamowi i życzymy dalszych sukcesów!
Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada”
marzec 2024
W dniu 8 marca odbył się finał Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada” w ZSTiO w Jarosławiu. I miejsce w tym konkursie zdobyli reprezentanci naszej szkoły Piotr Dybich z kl.VIII i Adam Tomaka z kl.VI.
Organizatorem maratonu był Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Maraton składał się z trzech etapów.
– I etap – eliminacje szkolne w szkole,
– II i III etap (finał) – w siedzibie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.
Drugi etap Konkursu polegał na rozwiązaniu przez dwuosobowe zespoły przy stanowisku komputerowym testu, udostępnionego przez program komputerowy, składającego się z 25 zadań zamkniętych.
Do trzeciego etapu (finału Konkursu) zostało zakwalifikowanych dziesięć dwuosobowych zespołów, które uzyskały największą liczbę punktów, w jak najkrótszym czasie. Zespoły te miały do rozwiązania 60 zadań w ciągu 180 minut.
Nasz zwycięski zespół otrzymał tytuł „Banachmistrza”, a szkoła statuetkę „Gęsi” wzorowanej na tradycji Kawiarni Szkockiej.
Serdecznie gratulujemy Piotrowi i Adamowi i życzymy dalszych sukcesów!
https://zstiojar.edu.pl/2024/03/18/wyniki-xii-ogolnopolskiego-maratonu-matematycznego-banachiada/
Dzień Kolorowej Skarpety
marzec 2024
12W ramach kształtowania świadomości na temat Zespołu Downa, zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne w poszczególnych zespołach klasowych. Jako podsumowanie zajęć uczniowie podjęli wyzwanie plastyczne oraz stworzyli ciekawe kompozycje przestrzenne z kolorowych skarpet.
Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
marzec 2024
31W dniu 12 marca klasa 4 i 5 wybrały się na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Uczniowie zwiedzili obiekt z przewodnikiem oraz wzięli udział w warsztatach - świąteczne pisanki.
Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych
marzec 2024
W naszej szkole rozpoczyna działalność Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych. Zrzesza on uczniów klas 4-8, którzy chętnie służą pomocą innym oraz takich, którzy chcą zaangażować się w mediacje. Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporu lub konfliktu, a jej celem jest osiągnięcie porozumienia oraz poprawa relacji przy pomocy mediatora. Natomiast mediacja rówieśnicza jest metodą rozwiązywania konfliktów wśród dzieci i młodzieży na terenie szkoły w obecności mediatora -rówieśnika. Skład Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych i ich dyżury podamy niebawem. Zachęcamy do wspólnego rozwiązywania konfliktów by w naszej szkole było ich jak najmniej.
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Rzeszowie
luty 2024
20Samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, eksperymentowanie, testowanie, inspirowane do poszukiwania i zdobywania wiedzy, rozwijanie naukowych zainteresowań oraz zaspokajanie ciekawości odkrywców - to doskonały sposób na naukę! A najlepszym miejscem, które daje te możliwości jest Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Rzeszowie. Przekonali się o tym uczniowie klasy szóstej, zwiedzając wystawę popularyzującą wiedzę oraz uczestnicząc w zajęciach warsztatowych z biologii "Barwy, które niesie wiatr". Szóstoklasiści znaleźli tu przestrzeń do dynamicznej i interaktywnej nauki połączonej z doskonałą zabawą!
Z wizytą w bibliotece
luty 2024
10W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły odwiedzili Bibliotekę Publiczną im. Juliana Przybosia w Strzyżowie. Na początku uczniowie zostali zapoznani z historią zabytkowej biblioteki. Następnie panie bibliotekarki przybliżyły dzieciom, na czym polega ich zawód, wyjaśniły co zrobić, aby zostać czytelnikiem oraz pokazały, jak wypożyczać książki. Uczniowie brali udział w ciekawych zajęciach, których tematem przewodnim była twórczość Hansa Christiana Andersena. Mieli okazję obejrzeć ciekawą prezentację, na temat życia i twórczości cenionego baśniopisarza. Nie zabrakło również quizów, krzyżówek, zagadek oraz świetnej zabawy. Odwiedziny przebiegły w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki. Mamy nadzieję, że lekcja biblioteczna zapadnie w pamięci naszych uczniów i sami zasilą szeregi czytelników strzyżowskiej biblioteki.
Nowi czytelnicy Biblioteki Szkolnej
luty 2024
We wtorek 27 lutego uczniowie klasy I zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak korzystać z księgozbioru, wykazały się też swoją wiedzą na temat poszanowania książek.
Każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom i książkę. Mamy nadzieję, że każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i chętnie sięgał po dostępne książeczki.
Świat minerałów i kryształów
luty 2024
9Aby jeszcze lepiej odkrywać tajemnice przyrody klasę trzecią w ramach zajęć z przyrody, odwiedziła Pani archeolog Zuzanna Opielowska-Nowak, która przybliżyła nam świat minerałów i kryształów. Uczniowie poznali skarby ziemi i miały możliwość je dotknąć. Dowiedzieli się jak nazywa się nauka oraz osoba zawodowo zajmująca się kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi - gemmologia i gemmolog. Uczniowie tworzyli własne, rysunkowe kolekcje poznanych kamieni takich jak agaty, ametysty, oliwiny, piryty i wiele innych, ponadto dowiedzieli się jak powstaje bursztyn czy obsydian.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
luty 2024
1"A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. Nie znać języka swego - hańbą oczywistą".
21 lutego świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie w efektywny, ale też atrakcyjny sposób utrwalali wiedzę o języku polskim, brali udział w zabawie Potyczki z polszczyzną, którą prowadzili szóstoklasiści. Dzień ten był świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu, zaangażowania, a jednocześnie sposobnością do rozwoju kompetencji językowych i komunikacyjnych.
Olimpiada Informatyczna
luty 2024
Olimpiada Informatyczna podała nazwiska uczniów-finalistów, którzy zmierzą się w III etapie, co powoli wyłonić laureatów i reprezentantów Polski. Jak co roku dominują uczniowie z kilku liceów: XIV LO im. Staszica w Warszawie ma aż 28 finalistów, V LO im. Witkowskiego w Krakowie - 12, XIV LO Polonii Belgijskiej we Wrocławiu – 9, III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni – 8, XIII LO ze Szczecina - 6.
Z radością trzeba jednak odnotować pewną dobrą zmianę - do finału dostało się aż trzech uczniów techników (z Krakowa, Radomia i Warszawy). Są też dwaj uczniowie w ed Szkoła w Chmurze.
No i jest między starszymi kolegami jeden rodzynek! To Piotr Dybich, uczeń ósmej klasy, od urodzenia mieszkaniec liczącego niespełna 9 tys. mieszkańców Strzyżowa na Podkarpaciu. Piotrek pasjonuje się matematyką i informatyką. Uczy się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie. Świetnie też wykorzystuje możliwości zdalnego kształcenia, bierze między innymi udział w zajęciach Olimpijskie Koło Informatyczne Na przestrzeni ostatnich 2 lat zrobił ogromne postępy, co potwierdzają wygrane w licznych konkursach i olimpiadach adresowanych do uczniów szkół podstawowych, a także medale międzynarodowe, m.in. podczas Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów (EJOI).
Archiwum Aktualności