Bohaterem posta był wczoraj zwycięzca XXXI Olimpiady Informatycznej, Adam Gąsienica-Samek. Dziś o wynikach pozostałej setki wybitnych nastolatków…
Tegoroczne statystyki pokazały ogromną dominację XIV LO im. Staszica w Warszawie, którego uczniowie szczelnie wypełnili czołówkę rankingu zajmując pięć z sześciu najwyższych miejsc. Szkoła ma ogółem 17 laureatów (to ponad 35%).
Kolejne dobrze reprezentowane szkoły to III LO Marynarki Wojennej w Gdyni (7 laureatów) i V LO im. Witkowskiego w Krakowie (5 laureatów). Te licea i kilka innych, w Szczecinie, Białymstoku, Wrocławiu, to są szkoły, które nie tylko przyciągają najzdolniejszych absolwentów podstawówek, ale też mocno z nimi pracują.
Na liście 48 laureatów znalazł się też uczeń w ED - Jan Myszka ze Szkoły w Chmurze. Jest i jeden uczeń technikum, Kacper Poneta (Technikum im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu).
Dziewczyn-lauretatek jest ciągle znacząco mniej niż chłopców. W tym roku tylko trzy. Najwyżej - Paulina Żeleźnik z XIV LO we Wrocławiu (13 miejsce), a dalej Sylwia Sapkowska (II LO Białystok) i Zosia Krok z XIII LO w Szczecinie (to ta multiolimpijka, której poświęciliśmy niedawno odrębny post).
Bardzo cieszy znakomity wynik najmłodszego uczestnika finałowego etapu, ucznia Szkoła Podstawowa nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie. Piotr Dybich, bo o nim mowa, znalazł się na 28 miejscu rankingu. Daniel Olkowski mówi, że to najwyższe w historii miejsce, jakie w finale OI zajął uczeń szkoły podstawowej!
Warto zdawać sobie sprawę z rangi tego sukcesu. W Olimpiadzie Informatycznej niezwykle trudno przebić się pomiędzy starszych, bo z jednej strony potrzebna jest ogromna wiedza matematyczna, a z drugiej - kolosalną rolę odgrywa obycie konkursowe pozwalające właściwie rozłożyć siły podczas obu 5-godzinnych sesji.
Piotrkowi to się udało. Jemu, jego rodzicom i nauczycielom należą się wielkie gratulacje. Strzyżów ma istotne powody do dumy! Piotr pokazuje innym, że uczeń prowincjonalnej publicznej szkoły może sięgać gwiazd. Potrzebne są rzecz jasna zdolności i zapał do pracy.
I jeszcze taka refleksja. Piotrek, jakkolwiek z całą pewnością otrzymał poważne wsparcie w swojej niewielkiej rodzinnej miejscowości, to umie też maksymalnie wykorzystać szanse, jakie stwarza nauka na odległość. Jego przygotowania wspomagało Olimpijskie Koło Informatyczne, rozciągające obecnie opiekę nad uczniami w całej Polsce. Jest też Piotrek bardzo aktywnym uczestnikiem strony Codeforces, na której miłośnicy algorytmiki z całego świata konkurują między sobą w rozwiązywaniu zadań.
Źródło https://www.facebook.com/NIEdlachaosuwszkole