grudzień 2024r
Aktualności
Szlachetna Paczka
Kiermasz bożonarodzeniowy
grudzień 2024r
Dyskoteka andrzejkowa
listopad 2024r
5Dnia 28 listopada w naszej szkole odbyła się wyczekiwana przez wszystkich uczniów dyskoteka andrzejkowa. Parkiet sali gimnastycznej zamigotał kolorowymi światłami, a ściany wypełniła klimatyczna dekoracja. Podczas imprezy na uczestników czekały liczne wróżby i zabawy andrzejkowe, które wzbudziły sporo emocji i śmiechu. Każdy mógł dowiedzieć się, co przyniosą przyszłe dni. Uczniowie zadbali o ciekawe kostiumy i tajemniczy wystrój pokoju wróżb. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę!
Projekt „Rotmistrz II”
listopad 2024r
26 listopada 2024 roku w Szkole Muzycznej im. Z. Mycielskiego w Strzyżowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt „Rotmistrz II”, poświęcony upamiętnieniu życia i działalności Witolda Pileckiego. Wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli lokalnych władz, a jego kulminacją był wzruszający występ licealistów, przedstawiający historię bohaterskiego rotmistrza. Nasza uczennica Natalka odebrała nagrodę za pierwsze miejsce i razem z zespołem reprezentantek SP1 udzieliły wywiadu do radia . Gala była zwieńczeniem działań edukacyjnych, mających na celu propagowanie patriotyzmu i wiedzy o jednym z największych bohaterów polskiego podziemia.
Spotkania z rodzicami
listopad 2024r
Pocztówka z Pogórza Strzyżowskiego
listopad 2024r
W ciepły listopadowy wieczór, w przestrzeni Galerii Miejskiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Pocztówka z Pogórza Strzyżowskiego”. Każda z prezentowanych prac była jak osobna pocztówka, niosąca ze sobą fragment krajobrazu, historii lub emocji związanych z tym zakątkiem Podkarpacia. Autorzy wystawy – dzieci i nastolatkowie, podkreślili w swoich dziełach różnorodność Pogórza: rozległe pola, malownicze wzgórza oraz zabytkowe kapliczki i stare zabytki.
Podczas wernisażu z dumą ogłoszono, że uczniowie naszej Szkoły zdobyli wysokie miejsca w konkursie towarzyszącym wystawie, pierwsze oraz trzecie w kategorii klas I-III oraz wyróżnienie. Te sukcesy są nie tylko powodem do radości, ale także dowodem na talent i zaangażowanie młodych artystów. Gratulujemy serdecznie!
Wernisaż „Pocztówka z Pogórza Strzyżowskiego” był nie tylko ucztą dla oczu, ale także serca. Przypomniał gościom, jak wiele piękna kryje się w pozornie zwyczajnych miejscach, które często mijamy bezrefleksyjnie. Wystawa pozostanie dostępna dla zwiedzających, dając kolejnym widzom okazję do spojrzenia na Pogórze Strzyżowskie oczami artystów.
Narodowe Święto Niepodległości
listopad 2024r
Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do manifestowania postaw patriotycznych i miłości do Ojczyzny, polskiej historii oraz tradycji. Jak co roku we wspólne świętowanie włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie, uczestnicząc w gminno-powiatowej uroczystości z okazji 106 rocznicy odzyskania niepodległości. A wcześniej wzięli udział w szkolnym apelu, podczas którego mogli odpowiedzieć sobie na pytanie : co to jest niepodległość? Równie inspirujący był udział w akcji Szkoła do hymnu.
Zwiedzamy Łańcut
październik 2024r
7W dniu 21 października uczniowie z klasy II i III odwiedzili Łańcut, gdzie w zaciszu malowniczego parku mieści się jedna z najwspanialszych w Polsce rezydencji magnackich. Podziwialiśmy znakomite wnętrza, których wystrój urzekał pięknymi podłogami, kryształowymi żyrandolami, przestronnością i bogactwem zdobień. Mieliśmy okazję obejrzeć niezwykle interesującą kolekcję pojazdów konnych, odwiedziliśmy Stajnię i Ujeżdżalnię. Interaktywne prezentacje i filmy przybliżyły nam czasy współczesne dla mieszkańców łańcuckiej rezydencji. Całość zrobiła na nas ogromne wrażenie i na pewno jeszcze tu wrócimy.
Warsztaty - Śledztwo Katyńskie
listopad 2024r
Końcem października, jak co roku w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów 8 klasy, poświęcone Śledztwu Katyńskiemu – tematowi niezwykle ważnemu dla historii Polski w kształtowaniu pamięci narodowej. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać fakty dotyczące zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Warsztaty pokazały złożoność dochodzenia do prawdy o tych wydarzeniach, w tym proces odkrywania dowodów oraz wysiłki o upamiętnienie ofiar zbrodni. Uczniowie pracowali z materiałami źródłowymi, analizując dokumenty oraz zdjęcia archiwalne, co pomogło im lepiej zrozumieć dramatyczne losy polskich oficerów. Warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników i zachęciły ich do zgłębiania historii najnowszej Polski.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
październik 2024r
Ślubowanie uczniów klas pierwszych to szczególna ceremonia w tradycji naszej szkoły. Z radością i poważaniem przyjmujemy najmłodszych uczniów do grona społeczności szkolnej.
Uroczystość ta odbyła się w naszej szkole 14 października 2024 roku. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie.
Dzień Edukacji Narodowej
październik 2024r
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej w wyjątkowy sposób. Klasa 6 zorganizowała uroczystą akademię, pełną wzruszających momentów i uśmiechu. Uczniowie zaprezentowali piękny program artystyczny, w którym nie zabrakło rymowanek, piosenek oraz zabawnych sytuacji związanych z codziennym życiem szkolnym. Występ był wyrazem wdzięczności i uznania dla nauczycieli za ich cierpliwość i zaangażowanie. Akademię zakończyło wręczenie Certyfikatów, które były symbolem podziękowania i szacunku.
"Najlepszym nauczycielem jest ten, kto potrafi pokazać, gdzie patrzeć, ale nie mówić, co widzieć."
Pola Nadziei
październik 2024r
9 października 2024 r. uczniowie klasy IV i VI naszej szkoły wzięli udział w akcji "Pola Nadziei", organizowanej przez Hospicjum Domowe MED-DOM w Strzyżowie. W ramach tego wydarzenia dzieci uczestniczyły w prelekcji, podczas której została im przybliżona idea opieki hospicyjnej, a także znaczenie pomocy osobom chorym i potrzebującym. Następnie uczniowie wspólnie z seniorami zrobili kwiaty z bibuły i zasadzili cebulki żonkili – roślin będących symbolem nadziei i solidarności z osobami objętymi opieką hospicyjną. To ważne wydarzenie nauczyło młodych ludzi empatii oraz wspierania szczytnych inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.
Wyprawa do Meksyku
październik 2024r
Dziś naszą szkołę odwiedził podróżnik, który podzielił się fascynującymi opowieściami o swojej wyprawie do Meksyku. Uczniowie mieli okazję posłuchać o różnorodnej kulturze, pięknych krajobrazach oraz bogatej historii tego kraju. Podróżnik opowiadał o majestatycznych piramidach Majów i Azteków, kolorowych miasteczkach oraz tradycyjnych fiestach pełnych muzyki i tańca. Uczniowie dowiedzieli się także o meksykańskiej kuchni, znanej z pikantnych potraw, takich jak tacos czy enchiladas. Wszyscy byli zafascynowani jego opowieściami i zadawali wiele pytań na temat życia i ludzi w Meksyku.
Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
październik 2024r
1 października odbyła się wycieczka szkolna do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Uczniowie klasy 4 i 5 mieli okazję poznać historię powstania pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, założonej w 1854 roku przez Ignacego Łukasiewicza. Zwiedzili ekspozycje związane z dawnymi metodami wydobycia i przetwarzania ropy oraz obejrzeli zabytkowe urządzenia, takie jak szyby naftowe i wiertnice. Szczególną atrakcją było odwiedzenie laboratorium Łukasiewicza, w którym wynalazł lampę naftową. Wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale także inspirująca, ukazując rozwój przemysłu naftowego w regionie.
Europejski Dzień Języków
październik 2024
Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie naszej szkoły świętowali na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego Europejski Dzień Języków obchodzony 26 września. Święto to przypomina nam, jak ważna jest znajomość języków będących nośnikiem tożsamości narodowej. Na lekcjach uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat geografii i kultury krajów europejskich, a także rozpoznać ich flagi, czy charakterystyczne produkty. Ponadto, klasy IV-VIII przygotowywały plakaty z ciekawostkami dotyczącymi wcześniej wylosowanego kraju, który przedstawiał najciekawsze miejsca, zabytki, czy tradycje danego państwa. Najodważniejsi zmierzyli się z wyzwaniami, jakimi były liczenie do 10 w różnych językach, czy powiedzenie ‘dzień dobry’ w co najmniej 10 językach obcych. Uczniowie zaśpiewali również znaną wszystkim piosenkę "Panie Janie" w różnych językach, zmierzyli się z trudnymi łamańcami językowymi oraz quizami, a także zaprojektowali flagi Niemiec. Dzięki obchodom Europejskiego Dnia Języków uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat krajów i języków europejskich, upewnili się, że znajomość języków pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć granice oraz przy okazji dobrze się bawić
Sprzątanie Świata. Polska 2024
wrzesień 2024r
O ekologii nie wystarczy mówić, trzeba działać i dbać o środowisko naturalne. Kierując się tą myślą, siodmoklasiści uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata. Polska 2024". Brawo Wy!!!
XII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe
wrzesień 2024r
XII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii" - my też pisaliśmy! Z tegorocznym tekstem dyktanda w naszej szkole zmierzylo się 15 uczniów klas IV-VI oraz 16 klas VII-VIII. Czy było łatwo? Każdy może to sprawdzić i samodzielnie napisać test : https://dyktando.hostingasp.pl. A my z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”
wrzesień 2024r
W dniu 23 września uczniowie klasy VI i VIII wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w Konferencji Lotniczej w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” oraz w Aeroklubie Rzeszowskim na lotnisku Jasionka w Rzeszowie. Uczniowie zwiedzili ciekawe wystawy i pokazy pracowni warsztatowych PCN. Następnie w hangarach Aeroklubu Rzeszowskiego mogli zobaczyć wybrane samoloty i szybowce oraz porozmawiać z wystawcami na interesujące lotnicze tematy.
Kryptonim Druh
wrzesień 2024r
W ubiegły czwartek mieliśmy zaszczyt obejrzeć musical "Kryptonim Druh” Teatru Muzycznego Druga Zwrotka, który przedstawił nam niesamowite życie Rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Wojska Polskiego i jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Przez dynamiczną narrację, wzruszające utwory muzyczne oraz widowiskową scenografię, musical ukazał nam odwagę, poświęcenie i niezłomność Pileckiego w obliczu nazistowskiej okupacji. Było to dla nas bardzo pouczające i emocjonujące wydarzenie. Dziękujemy.
Gminne indywidualne mistrzostwa w lekkoatletyce
wrzesień 2024r
Gminne indywidualne mistrzostwa w lekkoatletyce zostały rozegrane 12.09.2024r. W młodszej kategorii wiekowej uczniowie naszej szkoły zdobyli: dziewczęta-I miejsce w biegu na 60m, I miejsce w skoku w dal oraz starsi: chłopcy-I miejsce w skoku w dal, III miejsce w biegu na 1000 m oraz dziewczęta II miejsce w skoku w dal. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy udanych startów.
Archiwum Aktualności