maj 2025r
21 maja wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Biecza – niezwykłego miasteczka, nazywanego często „małym Krakowem”, które zachwyca nie tylko swoim urokiem, ale i bogatą historią. Pogoda idealnie dopasowała się do naszych planów – przez cały dzień świeciło słońce, a deszcz spadł dopiero wtedy, gdy wsiedliśmy do autokaru w drodze powrotnej.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kromerówki, w której przyjęli nas pracownicy muzeum i gdzie odbyły się nasze warsztaty. Następnie udaliśmy się do Domu z Basztą oraz do Turmy – dawnego miejskiego więzienia. To właśnie tam czekała na nas niezwykła niespodzianka – oprowadzał nas sam... kat! Wnętrze więzienia zrobiło na nas ogromne wrażenie – ciasne, kamienne cele pozwoliły nam poczuć klimat dawnych czasów.
Podczas wycieczki poznaliśmy także wiele dawnych zawodów takich jak mincerz czy płatnerz. Zaskoczyło nas również, jak wykształcony musiał być dawny aptekarz – oprócz znajomości ziół, musiał mieć rozległą wiedzę z zakresu medycyny i chemii.
W Muzeum Ziemi Bieckiej zachwyciła nas pięknie zrekonstruowana apteka, pełna dawnych narzędzi, naczyń i przedziwnych składników leczniczych. Pan kustosz opowiadał z ogromną pasją, wciągając nas w opowieść o dawnych czasach.
Na warsztatach numizmatycznych z panem Grzegorzem dowiedzieliśmy się, czym były płacidła i jak ludzie handlowali przed wynalezieniem monet, kto stworzył pierwsze banknoty, oraz poznaliśmy wiele ciekawostek o najstarszych polskich monetach. Kulminacyjnym punktem zajęć było samodzielne wybijanie monet – mogliśmy wybrać wzór: Dom z Basztą lub dzwon. Wcieliliśmy się w rolę wspomnianych mincerzy, co sprawiło nam ogromną frajdę!
Na koniec, jako wisienka na torcie obejrzeliśmy wystawę zamków zbudowanych z klocków lego! Zrobiła na nas piorunujące wrażenie… później poszliśmy pospacerować i coś zjeść na bieckim rynku.
Wycieczka do Biecza była nie tylko piękna i pełna wrażeń, ale również bardzo wartościowa pod względem edukacyjnym. Poznaliśmy historię, dawną codzienność i zawody, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. To był dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci! Dziękujemy pracownikom Muzeum Ziemi Bieckiej za gościnę!