czerwiec 2020
Aktualności
Laureat roku szkolnego 2019/2020
"Wakacje z Gigantami"
czerwiec 2020
"Wakacje z Gigantami" to cykl 5-ciu darmowych warsztatów, podczas których wprowadzimy dzieci i młodzież w wieku szkolnym w podstawowe tajniki programowania w językach Scratch oraz Python.
Program startuje już 7 lipca. Aby wziąć udział w zajęciach, uczniowie mogą już teraz zarejestrować się na wydarzenie poprzez poniższy link: >>WAKACJE Z GIGANTAMI<<
Zapisy do szkolnej świetlicy na rok szkolny 2020/2021
Międzynarodowy Konkurs Języka Angielskiego online The Big Challenge
czerwiec 2020
Za nami kolejna edycja konkursu Big Challenge. To innowacyjny konkurs online. Atrakcyjny wizualnie, interaktywny, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zawiera komponent audio, umożliwiający uczniom przetestowanie umiejętności rozumienia ze słuchu. Poniżej prezentujemy wyniki. Serdecznie gratulujemy!
w kategorii klas V
I m-ce Dawid Pałucki kl.Vb
II m-ce Zuzanna Kawa kl. Vb
III m-ce Kacper Prasnal kl. Vb
w kategorii klas VI
I m-ce Emilia Kwater kl.VIa
II m-ce Wiktoria Polańska kl.VIa
III m-ce Maryla Wojtczak kl.VIa
Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
czerwiec 2020
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie wzięli udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Poniżej prezentujemy wyniki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
kategoria Żaczek klasa II
Adam Tomaka – 105 pkt. - wyróżnienie
kategoria Maluch klasa III
Amelia Samolewicz – 107,50 pkt. - wyróżnienie
kategoria Maluch klasa IV
Piotr Dybich – 120 pkt. - wynik bardzo dobry
Oliwia Urbanik 113,75 - pkt. - wyróżnienie
Natalia Chołody - 106,25 pkt. - wyróżnienie
kategoria Beniamin klasa V
Gabriela Gorczyca kl. Vb – 117,50 pkt. - wyróżnienie
kategoria Beniamin klasa VI
Marcel Krupa kl.VIb – 120 pkt.
Olimpiada Informatyczna Juniorów
czerwiec 2020
Finalistą XIV Olimpiady Informatycznej Juniorów został uczeń klasy IV Piotr Dybich. Serdecznie gratulujemy,
Drzewo roku 2020
czerwiec 2020
W Dulczy Wielkiej, na skraju rozległych pól, rośnie malownicza samotna lipa. Jej piękno i niezwykłość polega na tym, że nie przypomina innych drzew tego gatunku. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi. W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest swego rodzaju rodzynkiem. Prawdopodobnie posadzono ją aby mogła dawać cień pracującym na polu rolnikom. Obok lipy znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena, patrona powodzian, który cieszy się na tym terenie szczególnym kultem ze względu na pobliską rzeczkę Jamnicę, która często wylewa. I tak te dwa sąsiadujące ze sobą obiekty stały się nierozłączne, a nawet stały się natchnieniem dla artysty, który uwiecznił je na płótnie. Lipa zjednoczyła także społeczność lokalną w sprawie ustanowienia jej pomnikiem przyrody i poprawienia jej stanu zdrowotnego. W działanie zaangażowało się wiele różnych instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych, łącznie z właścicielem gruntu na którym rośnie lipa.
Źródło: http://www.drzeworoku.pl/?tree=1
Życzenia dla uczniów JEDYNKI z okazji DNIA DZIECKA
Kochane Dzieci!
Dziś jest Dzień Dziecka. Corocznie ten piękny i wyjątkowy dzień spędzaliśmy na wspólnym świętowaniu. W tym roku również o Was nie zapomnieliśmy. Do życzeń dołączamy niespodziankę. Zapraszamy Was na wycieczkę po Krakowie, na którą zabierze Was zaprzyjaźniona z nami Pani Alicja -krakowska przewodniczka. Czeka na Was wiele atrakcji. Zapraszamy
Biblioteka poleca
czerwiec 2020
W dniach od 30 maja do 7 czerwca odbywa się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta o zwierzętach” Akcja organizowana jest przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. https://calapolskaczytadzieciom.pl/ Tydzień Czytania ze względu na sytuację epidemiczną odbywać się będzie w przestrzeni internetowej.
Proponujemy też aby tegoroczny Dzień Dziecka był wielkim świętem czytania dzieciom. Czytajmy dzieciom – w prezencie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go na wspólne czytanie! Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców do codziennego czytania swoim dzieciom.
Przydatne linki:
https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/ - na tej stronie znajdziecie program całego tygodnia czytania dzieciom, spotkacie się z popularnymi autorami i artystami, a także z miłośnikami zwierząt. Znajdziecie też poczytanki, pogadanki i konkursy.
https://audiobooki.com/dzieciece,14,audiobooki
https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/
Propozycje do czytania – znajdziecie je w bibliotekach:
Barbara Gawryluk „Baltic. Pies, który płynął na krze”
Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz „Pamiętnik grzecznego psa”
Antoni Ferdynand Ossendowski „Słoń Birara”
„Kreatywność sprawia, że życie jest bardziej zabawne i interesujące”. (Edward de Bono)
maj 2020
Kiedy szukamy skojarzeń opisujących słowo „kreatywność”, zwykle przychodzą nam do głowy takie określenia jak: oryginalność, pomysłowość, twórczość, innowacyjność, błyskotliwość, umiejętność rozwiązywania problemów.
Takimi właśnie cechami wykazali się uczniowie klas: Va oraz VIa, którzy udowodnili, że nawet w czasie izolacji spowodowanej pandemią można zrobić coś wyjątkowego i oryginalnego, wykraczającego poza schematy. Uruchomili fantazję oraz wyobraźnię i zaproponowali nowe spojrzenie na bohaterów lektur – „Opowieści z Narnii ”, „W pustyni i w puszczy” . Wykorzystując dostępne w domu przedmioty upodobnili się do postaci literackich. Wszystkim zadanie to udało się wyśmienicie, lecz kreacje niektórych zasługują na szczególną uwagę. Niezwykłą wyobraźnią wykazali się: z klasy Va - Marysia Rykała (Biała Czarownica), Alinka Zamorska (Aslan), Jga Szczęch (Biała Czarownica), Emilka Pająk (Zuzanna), Paulina Sikora (Zuzanna), Emil Radziszewski (wilk) i Oskar Mac (Łucja). Z klasy VIa – Mila Moskwa (Fatma), Wiktoria Polańska (Mea), Michał Pająk (Staś Tarkowski), Julia Ślaska (Nel Rawlison), Jakub Sikora (Staś Tarkowski). Gratuluję oryginalnych pomysłów!
Jak widać kreatywność pomaga uczynić świat wyjątkowym i barwnym, poszerza perspektywę patrzenia na rzeczywistość, która staje się przyjemnością i wędrówką po rozgałęzionych ścieżkach prowadzących w nowe miejsca . Takiego właśnie spojrzenia na świat wszystkim życzę!
Życzenia z okazji Dnia Mamy
maj 2020
Młodzieżowa Rada Miejska w Strzyżowie
maj 2020
Uwaga!!! Zapraszamy na konkurs fotograficzny. Tematy:- co robisz podczas kwarantanny,- jak rozwijasz swoje pasje i zainteresowania, - widok za oknem. Fotografie prosimy przesyłać na adres mailowy: kfotograficzny7@gmail.com Do 8 czerwca. Serdecznie wszystkich zapraszamy UWAGA!!! Przewidziane są nagrody. Fotografie można przesyłać od 17 maja. W temacie maila proszę podać imię i nazwisko i temat fotografii.
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna
maj 2020
Organizacja zajęć w szkole podstawowej:
- Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.
- W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
- W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli)*.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/pomieszczeń kuchni, jadalni, innych pomieszczeń zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.
- Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m(1 uczeń – 1 ławka szkolna).
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów[1]. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczonyz użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
- Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grupdo placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
- Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Jeżeli jest taka możliwość, w szatni należy wykorzystywać co drugi boks.
- Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu,w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
- Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
- Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia.
- Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
- Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Przed wejściem do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
- Należy dopilnować, aby wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
Gastronomia
- Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez uczniów pod nadzorem opiekuna; zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/.
- Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
- Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka.
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować* osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
* Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać m. in. następujące założenia:
- Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup uczniów, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
- Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek*.
* Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
[1] Jednak nie więcej niż liczba uczniów określona zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639).
Konkurs "Laurka dla mojej mamy"
maj 2020
Kochani Uczniowie!
Konkurs dla świetlicy
maj 2020
Laureat konkursu przedmiotowego
maj 2020
Piotr Dybich uczeń klasy IV został laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Serdecznie gratulujemy.
SzachMaks
maj 2020
W tegorocznej edycji konkursu SzachMaks III pomimo sytuacji epidemiologicznej i czasach nauczania zdalnego udało się przeprowadzić wyżej wymienione zawody. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów, którzy zajęli wysokie lokaty.
Maksym Wnęk - klasa VIa - 1 miejsce w województwie, 39 miejsce w kraju
Natalia Gadamska - klasa Vb - 2 miejsce w województwie, 41 miejsce w kraju
Warto przeczytać - nauczyciel bibliotekarz poleca
maj 2020
Od 8 lat
"Pamiętnik grzecznego psa"Autor: Katarzyna Terechowicz, Wojciech CesarzNarratorem książki jest młodziutki pies rasy alaskan malamut o imieniu Winter, który z prestiżowej hodowli trafia wprost do niezwykłej rodzinki. (…) Dla Wintera nie ma rzeczy niemożliwych. Jego filozofią rządzi zasada: zabawa przede wszystkim. Powywracane stoły i krzesełka, pogryzione obuwie, pęknięte półki, stłuczona zastawa stołowa, rowerzysta w kanale, ubłocone toalety sąsiadek, zdemolowany plan filmowy to cena, jaką trzeba zapłacić, realizując tę filozofię w codziennej praktyce. Nikt i nic nie jest w stanie ujarzmić jego ochoty na swawole i demonstrowanie radości życia. Nie sprosta mu nawet zawodowy treser. Winter to indywidualista.
Od 10 lat
"Tajemnica przeklętej harfy" Autor: Marcin KoziołStara mapa Egiptu (i tajemnica słynnej egiptolożki Dorothy Eady) pod lupą detektywów na kółkachCzternastoletnia niezwykle inteligentna Julia, jej obdarzony synestezją przyjaciel Tom oraz nieustraszony labrador Spajk, pies asystujący dziewczyny, tym razem ruszają tropem starej mapy, która trafia w ich ręce podczas wakacji w Egipcie. Okazuje się, że kryje ona więcej zagadek, niż przypuszczali. Co ciekawe, współczesna akcja nieoczekiwanie splata się z historią egipskiej kapłanki, żyjącej ponad 3000 lat wcześniej! Największą i wciąż niewyjaśnioną tajemnicą pozostaje jednak prawdziwa, choć nieprawdopodobna historia Dorothy Eady, wybitnej angielskiej znawczyni starożytnego Egiptu, opowiedziana tak, że aż ciarki przechodzą po plecach.Przygoda goni przygodę, zagadka zagadkę, a całość aż skrzy się humorem, bowiem detektywom na kółkach w dedukcji, łamaniu szyfrów i stawianiu czoła groźnym przeciwnikom pomaga Dżeger, przesympatyczny kocur z nadwagą i ostrym jak pazur… językiem.Marcin Kozioł, nazywany „Danem Brownem dla młodzieży”, znakomicie łączy fikcyjne wydarzenia współczesne z zagadkami opartymi na faktach, historii i nauce.Książka jest kontynuacją serii: Detektywi na kółkach, w której ukazała się Skrzynia Władcy Piorunów, lektura uzupełniająca dla klas 4–6.
Literatura dla dzieci i młodzieży / Od 12 lat
"Jabłko Apolejki"Autor: Beata WróblewskaRodzina głównej bohaterki, Kasi i jej sześcioletniej siostry Oli – pozostawiona przez ojca bez środków do życia i niepokojona przez jego wierzycieli – opuszcza dom i przenosi się do małego miasteczka, do babci. Dziewczęta, każda na swój sposób, muszą się odnaleźć w nowym środowisku. Nie jest to łatwe. Obydwie rozpoczynają naukę w nowych szkołach, wśród nowych twarzy. Kasia w dodatku przygotowuje się do matury i musi zdecydować o swoim dalszym życiu. Głównym jednak problemem, z którym boryka się ich rodzina, jest choroba średniego dziecka, 12-letniego Jaśka, cierpiącego na autyzm. Dziewczęta walczą o akceptację i zrozumienie w nowym środowisku. Zanim jednak je zdobędą, muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, co się dla nich naprawdę liczy. Z tej perspektywy obserwują swoje otoczenie, szukając prawdziwej przyjaźni i miłości.Książka bardzo umiejętnie dotyka spraw trudnych, z którymi borykają się współczesne nastolatki, nie tylko bohaterka powieści, ale także jej koleżanki i koledzy. Stawia pytania o wartość poświęcenia dla innych i możliwość przełamywania barier dzielących ludzi.
Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia br.
kwiecień 2020
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym dziś, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
Przypomnijmy, że w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, zmieniliśmy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Określiliśmy również zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Archiwum Aktualności