Jak co roku pod koniec października rozpoczynamy przygotowania do dwóch ważnych świąt odbywających się 1 i 2 listopada. Mowa o dniu Wszystkich Świętych oraz dniu Zadusznym. W ramach obchodów tych dni jako szkoła i społeczność uczniowska postanowiliśmy się przyłączyć do akcji #SzkołaPamięta.
W tygodniu poprzedzającym wspomniane święta postanowiliśmy poszerzyć swoją wiedzę…
Klasa 4 uczestniczyła w wykładzie i rozmowie na temat miejsc pamięci w naszej miejscowości – Strzyżowie. Dowiedzieliśmy się, między innymi, dlaczego uczęszczamy na cmentarze i jaka jest symbolika zniczy oraz kwiatów, które składamy na grobach bliskich. Ponadto zwróciliśmy szczególną uwagę na występowanie na cmentarzach kwater i grobów poświęconych zmarłym bohaterom – często bezimiennym żołnierzom, którzy zginęli abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Wiemy już, dlaczego ważne jest podtrzymywanie pamięci o nich oraz zapalenie symbolicznego światełka na ich cześć. Dodatkowo dowiedzieliśmy sięo istnieniu w Strzyżowie cmentarza Żydowskiego, zobaczyliśmy, jak wygląda i nauczyliśmy się co nieco o tej odmiennej kulturze i zwyczajach.
W klasach 6 skupiliśmy się na celebrowaniu święta zmarłych na świecie. Poznaliśmy jakie są zwyczaje związane z tym dniem i w jaki sposób ludzie upamiętniają zmarłych. Przybliżyliśmy zwyczaje występujące w Gwatemali, Tadżykistanie, Ghanie, na Filipinach czy w Mongolii. Bliżej nas zaglądnęliśmy wirtualnie na tak zwany Wesoły Cmentarz z Rumuniioraz poznaliśmy tradycje kultywowane w Gruzji… ten niezwykły i szybki przegląd po kulturach świata pokazał nam zupełnie inne spojrzenie na różnorodne tradycje, które nas niezwykle zaciekawiły.
Tegoroczna akcja #SzkołaPamięta z inicjatywy MEN została przeprowadzona podczas lekcji online. Mamy nadzieję, że tak chętnie Dodatkowo dowiedzieliśmy sięo istnieniu w Strzyżowie cmentarza Żydowskiego, zobaczyliśmy, jak wygląda i nauczyliśmy się co nieco o tej odmiennej kulturze i zwyczajach.W klasach 6 skupiliśmy się na celebrowaniu święta zmarłych na świecie. Poznaliśmy jakie są zwyczaje związane z tym dniem i w jaki sposób ludzie upamiętniają zmarłych. Przybliżyliśmy zwyczaje występujące w Gwatemali, Tadżykistanie, Ghanie, na Filipinach czy w Mongolii. Bliżej nas zaglądnęliśmy wirtualnie na tak zwany Wesoły Cmentarz z Rumunii oraz poznaliśmy tradycje kultywowane w Gruzji… ten niezwykły i szybki przegląd po kulturach świata pokazał nam zupełnie inne spojrzenie na różnorodne tradycje, które nas niezwykle zaciekawiły.
Tegoroczna akcja #SzkołaPamięta z inicjatywy MEN została przeprowadzona podczas lekcji online. Mamy nadzieję, że tak chętnie włączymy się w nią również w przyszłym roku i wtedy odwiedzimy miejsca pamięci poległych żołnierzy.
Jak mówiła Wisława Szymborska:
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”