luty 2020
Pytanie to zadali 21 lutego swoim koleżankom i kolegom uczniowie klasy VIa podczas prowadzonych przez nich zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
W formie zabawy połączonej z wykładami i ciekawymi eksperymentami oraz ćwiczeniami udowodnili, że stwierdzenie: „Polak zrozumie Polaka” nie zawsze jest prawdziwe. Podali zabawne przykłady różnych odmian języka polskiego, czyli dialektów i gwar. Wskazali na ich rolę i znaczenie w rozwoju narodowego języka polskiego. Uczniowie przekonali się, że gwara łączy pokolenia najstarszych i najmłodszych – dzięki niej dzieci budują swoją tożsamość członka rodzinnej i lokalnej społeczności.
Na koniec szóstoklasiści przygotowali dla wszystkich zadanie. Każdy uczeń otrzymał kartkę z zapisanym w gwarze śląskiej, kaszubskiej, góralskiej czy poznańskiej fragmentem wiersza Jana Brzechwy. Następnie wykonał doń ilustrację. Trzeba było trochę pogłówkować, by zrozumieć słowa utworu, ale zabawa była tym lepsza, im mniej zrozumiałe słowa. W każdej sali powstały zabawne wystawy prac, a najlepszych ilustratorów nagrodzono pamiątkowymi dyplomami.